tvoříme svobodný prostor

Hovory s Bohem: film

28.11.2009 22:25

David Šeterle, 11.4.2007

Českou premiéru měl na festivalu Pražské brány na konci března také film Hovory s Bohem. Řada knih Hovory s Bohem od Donalda Nealea Walsche je celosvětově známa a patří dnes mezi jedny ze základních knih, co se duchovní a esoterní tématiky týče. Na rozdíl ale od jiných zfilmovaných knih, zde jsem byl naprosto bez očekávání, neboť samotné knihy se skládají z otázek a odpovědí a žádný zvláštní příběh se v nich neodvíjí.
Překvapení bylo tedy na místě. Příběh filmu se odvíjí na dvou rovinách: již známý Donald Neale Walsch, jenž pořádá besedy a objíždí své čtenáře po celém světě, a na druhé straně vzpomínky na dobu, kdy ještě Walsch patřil mezi obyčejné lidi, kdy opustil svoji rodinu, přišel o zaměstnání a v důsledku autonehody pak přišel i o bydlení. Z obyčejného člověka se stal bezdomovec.

Měl jsem v hlavě uložené, že Walsch svoje knihy začal psát, když byl sám v hluboké krizi. Začal však psát až tehdy, kdy tu nejhlubší krizi překonal, kdy se začal vracet do života a ze svého nejhlubšíha dna. Na životopise autora lze vždy pozorovat, na kolik jeho myšlenky, jeho tvorba a díla jsou skutečná, převedená v praxi a nakolik rozporů je mezi jeho teorií a praxí.

Film velice jemně zařazuje Walsche mezi ostatní lidi, ztrhává onu gloriolu světoznámého autora a ukazuje jeho obyčejnost, pochybnosti, minulost a lidskost. Přitom ale lze vidět záchytné body, pomocí nichž se vyvíjel a dosáhl svého uznání: pokora k životu, otevřenost k druhým lidem, touha pracovat a tvořit a především neustálá sebereflexe – hodnocení svých činů, ať byly jakkoliv bolestné pro něho či pro jeho blízké.

Celým filmem prostupuje příjemné souznění: souznění lidí. Člověk vždycky nachází odezvu ve svém okolí. Vnější život zrcadlově odráží ten vnitřní a odpovědný jsem za něj jen a právě já. V tomto pramení pokora a také síla, proč a jak měnit vlastní život. Kromě Walschova vyznání a příběhu krize jeho života film přibližuje cestu, jak dojít k vlastnímu naplnění života, jak začít s hovory s bohem.

Stále mě uchvacuje myšlenka, jak podstatně jiný je tento typ filmu. Kolik nových témat a myšlenek se v něm nachází oproti věčně probíraným tématům konvenčních filmů. Jak silně působí celá myšlenková platforma, na němž film stojí a jež každou svou myšlenkou se liší od běžné filmové produkce. Jaké otázky otevírá takový film. Jak bude vypadat naše společnost a jaké budou děti, když budou sledovat takové filmy a když takový duch protká celou kulturu a umění?


Hovory s Bohem (Conversations with God).
Film USA 2006, 109 min.
Žánr: dobrodružné / drama.
Režie: Stephen Deutsch.
Scénář: Eric DelaBarre, Neale Donald Walsch.
Hrají: Henry Czerny (Neale Donald Walsch), Vilma Silva (Leora Garcia), T. Bruce Page (Fitch), Ingrid Boulting (Sunny), Zillah Glory (Carly) a další.

http://www.cwgthemovieonline.com /

Zpět

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

TOPlist