tvoříme svobodný prostor

Damanhur – laboratoř lidské budoucnosti

01.10.2008 23:36

Damanhur se nachází v severozápadní Itálii, 40 km severně od Turína a 15 km od městečka Ivrea. Nejbližším městečkem k centru damanhurianského osídlení je Baldissero Canavese, blízko Castellamonte.

Srdcem Damanhuru jsou podzemní chrámy zasvědcené lidstvu. Jednoho teplého srpnového večera roku 1978 sedělo kolem ohně asi deset lidí, v tom padala hvězda a každý vyslovil nějaké přání. A jeden z nich, Oberto Airaudi zvaný Falco, vyprávěl, že sní o velikém chrámu v nitru hor. Ještě tu noc začali kopat a na výsledek se můžete podívat zde. Temples of Humankind

Navšivte Modrou svatyni, Síně Vody, Země a Kovů, Labyrint, Dvoranu Sfér či Zrcadlový sál.Damanhur je ale hlavně komunita lidí, je to kolektivní sen transformovaný do reality díky kreativní síle positivního myšlení. Je to laboratoř lidské budoucnosti, kde se prakticky zkouší nové způsoby života společnosti, jiné společenské vztahy či odlišné ekomické modely založené na vědomí propojenosti všech věcí a lidí, na vzájemné podpoře a spolupráci a na síle myšlenky, která dokáže spojit lidi. Více se dočtete na Damanhur - a laboratory for a future of HumanityDamanhur už pro nás není cizím neznámým místem, hlavně proto, že mezi námi jsou lidé s ním spojení.

Adam napsal o Damanhuru průvodce pro turisty Damanhur guide

A Iva je čistokrevná damanhuriánka a stále platí její pozvání k návštěvě Damanhuru.

napsal Kamil

 

---------------------------
Damanhur - sídliště budoucnosti

V italském údolí Valchiusella žijí lidé, kteří považují za nejdůležitější tři skutečnosti: lásku, duchovní rozvoj a ekologii.

Oberto Araudi, filozof, spisovatel, malíř a léčitel se narodil v roce 1950, ale už od dětství se u něho projevovaly parapsychické schopnosti. S jejich pomocí získal obrovské vědomosti, a to bez jakýchkoliv škol, profesorů a zkoušek. V roce 1977 se společně se skupinou svých přátel rozhodl uskutečnit sen svého života: založil vlastní "stát". Založil dokonalé společenství, které by mělo zůstat bez válek, nepřátelství a nenávisti, společenství založené na víře, že každý člověk je pánem svého osudu.

Araudi pro budoucí společenství vybral údolí Valchiusella asi 40 kilometrů na sever od Turínu. Nebyla to volba náhodná, právě zde má docházet k propojení mýtických proudů esoterické energie, kde je snadné přijímat veškerou duchovní vědu lidstva a kde dochází i k propojení s celým vesmírem. Zakladatel nazval své "království" Damanhur, podle místa ve starověkém Egyptu, které bylo centrem esoterických škol.

Dnešní Damanhur se rozkládá na ploše 110 hektarů, má kolem 100 budov a 400 obyvatel (600 Damanhurianů v roce 2008, plus několik tisíc volněji zapojených lidí). Spravují ho tři regenti, demokraticky vybíraní vždy na tři roky. Společnost je rozdělena do několika komun, z nichž každá má nějakou specializaci (chov zvířat, pěstování vína, stavba domů, výroba uměleckých užitkových předmětů, medicínské výzkumy, informatika...) Společenství má svoji střední školu, televizní studio, noviny i vydavatelství. Nejzajímavější je ale jejich vlastní měna zvaná credito. Jde o propracovaný finanční systém, který má navrátit penězům jejich původní pravý význam.

Ekologie

Od roku 1998 byl Damanhur začleněn do GEN (Global Ecological Network), organizace pod patronací OSN, která spojuje všechna ekologická sídla celého světa. Ekologie je v Damanhuru na předním místě. Propojení lidského života s přírodou jde dokonce až tak daleko, že každý zdejší obyvatel si vybírá jméno - pseudonym nějakého zvířete. Například Araudi je znám jako Sokol - italsky Falco.

Obytné domy mají zvláštní avantgardní architekturu a jsou stavěny pouze z přírodních materiálů, především z kamene a dřeva. Sluneční kolektory zajišťují až 25 procent potřebné elektrické energie a až 50 procent teplé vody. Pokud dochází ke kácení stromů, okamžitě jsou nahrazovány novými sazenicemi. Potřebné automobily jsou převážně na elektrický pohon nebo na plyn či rostlinné palivo.

Esoterika

Od počátku založení společenství je zde studována veškerá duchovní tradice lidstva, jako například filozofický smysl klášterní práce a života, ideály středověkého rytířství, dále astrální cestování, výzkum života po smrti či pátrání po minulých životech.  

Velice zajímavou disciplínou, která se zde studuje, je selfica, prastaré umění dorozumívání se s elfy, astrálními duchy přírody. Mnozí elfové pomáhají lidem při učení, při tvoření hudby, uzdravování nemocných. Obyvatelé Damanhuru také tvrdí, že díky nejnovějším technologiím a mnohaletým ezoterickým výzkumům ovládli umění cestování v čase. Araudi hovoří o tom, že jeho první cesta do minulosti byla nasměrována do legendárního města Atlantů. Podle toho, co o Atlantidě víme, veškerý styl života v Damanhuru lze přirovnat k této dávné civilizaci.

Největší chloubou společenství v Damanhuru je podzemní Svatyně lidstva, která je označována jako osmý div světa. Nachází se v hloubce 70 metrů pod povrchem země a je rozložena do pěti podlažních úrovní. Damanhuřané ji budovali 18 let a vzpomínají, že pronikání do skály bylo pro ně totožné s pronikání a poznáváním sebe samého. Především práce na této svatyni stmelila celé zdejší společenství. Prostory svatyně jsou vyzdobeny fantastickými malbami freskami, mozaikami i sochami všech možných rostlin, zvířat, výjevů historických událostí apod.

Tato Svatyně slouží především k meditaci a ke kontaktům s vesmírnými silami. Uskutečňují se zde také divadelní představení, koncerty a podobná vystoupení. Umění v tomto sakrálním prostoru považují členové společenství za rituál sjednocující lidstvo a přibližující člověka k Bohu.

* * *

Přestože církev katolická, především v Itálii, označuje společenství Damanhur za sektu, zabývající se magií, toto společenství není nikterak uzavřené. Například mají vytvořenou skupinu civilní obrany, která pomáhá při přírodních katastrofách, při povodních, a to v celé Itálii. V Damanhuru dokonce vytvořili politickou stranu Con te per il Pease (S tebou pro kraj), která v místních volbách získala většinu a také se zasloužila o nebývalý ekonomický rozvoj regionu.

Opuštěnou továrnu koncernu Olivetti ve Vidracco si Damanhuřané upravili jako komplex k výrobě uměleckých předmětů i nábytku a zároveň je zde prodávají. Také na produktech ekologické zemědělské výroby, které členové společenství pěstují, získávají finanční příjmy.

Někteří odborníci tvrdí, že úspěchy, kterých se dosahuje v Damanhuru jsou možné jen proto, že se jedná o malé společenství. Pokud by se jejich zásady měly aplikovat ve velkém, selhaly by. I přes toto tvrzení je možné už nyní alespoň některé damanhurské zásady přenášet do našeho života ve "velkém světě". Je to život ve shodě s přírodou, obnovení mezilidských vztahů, duchovní hledání nebo rozvoj osobnosti skrze umění. A to tím spíše, že cesta, po níž nyní kráčíme, nevede k ničemu pozitivnímu.

Ze zahraničních pramenů připravila M. Kaňová, Zdroj: časopis MEDIUM č. 7/2006

 

Zpět

Diskusní téma: Damanhur – laboratoř lidské budoucnosti

Datum
Vložil
Titulek

Dotaz na přednášku/návštěvu Condora v ČR.

Nepřijede v nejbližší době Condor, nebo někdo jiný do ČR na setkání. Ráda bych o tom mluvila s někým kdo tam žije. Eventuálně jak je možné se tam zajet podávat na delší dobu. Díky za informaci. HankaKorejsova@seznam.cz

Datum
Vložil
Titulek

damanhurinsideout.wordpress.com

www.damanhurinsideout.wordpress.press

Datum
Vložil
Titulek

informace o setkání

Dobrý den,
reflektuji na Vaši adresu, kterou mi poskytnul pořad "cestyksobě". Zjistila jsem, že termíny setkání v ČR již vypršely. Ptám se prosím, zda ještě budou semináře v ČR, případně v jakém termínu. Lze se přes Vaši "organizaci" dostat přímo do Damanhuru?

Děkuji, Olga

Datum
Vložil
Titulek

Re: informace o setkání

Dům techniky Pardubice

Přednášky v cyklu Poznáváme komplementární medicínu:
15.12.2010 Přírodní léčení v DAMANHURU s Condorem Girasole a Ivou Hass

Meditace:
12.12.2010 Vnitřní harmonizace a jednota
jednodenní předvánoční naladěni na vnitřní harmonizaci a jednotu, nahlédnutí do praktik
meditací z Damanhuru s Condorem Girasole a Ivou Hass z Damanhuru od 9 do 17 hodin

Mgr. Jan-Maria Joza - Agentura JMJ
602 413 013, 777 777 655, joza@joza.cz

Datum
Vložil
Titulek

pobyt v Dandhuru

Já bych tam chtěla moc jet a zapojit se do všeho tam,vypadnout z práce,která mě netěší a otevřít okno do jiných sfér,hlavně k sobě,třeba skrz pobyt v této úžasné komunitě.Musím najít způsob,jak by se mi tohle mohlo splnit,nevíte o něčem??lucka.cervicek@senam.cz,díky

Datum
Vložil
Titulek

Ze sveta do Damanhuru a Z Damanhuru do Cech

CON VOI! Zdravim vas z Cech, kde ted koncem cervence a zacatkem srpna 2009 se muzeme setkat se spoluzakladatelem Damanhuru - Condorem - a dozvedet se vice o mnoha zajimavych vecech, vzajemne se obohatit.
Muzete mne zde v Cechach kontaktovat do 8.8.2009 na cisle 720 662 261 a potom budu na emailove adrese: justchampions@yahoo.com
Cechokanadanka zijici nyni v Damanhuru, Iva Haas

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

TOPlist